Kody GTU (Nowe JPK)

Kody GTU

 

Uwaga! Nie doradzamy jaki kod wybrać dla danego towaru/usługi, takie sprawy prosimy konsultować ze swoją księgowością.  Instrukcja dotyczy programu w wersji >= 3.71

Kody GTU służą do identyfikacji towarów/usług w nowym JPK, nasz program umożliwia przypisanie kodu dla danego towaru/usługi na kilka sposobów:

  1. Podczas dodawania towaru/edycji towaru w zakładce „towary” mamy możliwość wybrania kodu GTU
  2. W dokumentach sprzedaży możemy wybrać odpowiedni kod GTU (standardowo te dane są pobierane z zakładki „towary”). Jeśli mamy fakturę i dla pozycji x ustawimy kod GTU 01, to wartość zmieni się tylko dla tej faktury (nie zmieni to wartości GTU innych faktur, GTU w zakładce towary).

 

Uwaga! Zmiana kodu GTU w zakładce „towary” nie zmienia kodu GTU dla już wystawionych dokumentów sprzedaży. Czyli jeśli sprzedawaliśmy towar na GTU 02, w towarach zmieniliśmy kod GTU na 03, to przyszłe dokumenty sprzedaży będą miały kod 03, stare zostaną z poprzednim kodem (02), jeśli chcemy zmienić kod GTU w już wystawionych dokumentach sprzedaży, wtedy wchodzimy do danego dokumentu i tam zmieniamy wartość kodu GTU.