Faktura z paragonu od 1.09.2019r.

Nie wszyscy wiedzą więc udostępniamy informację

https://www.pit.pl/aktualnosci/faktury-do-paragonu-szykuja-sie-zmiany-w-przepisach-paragon-dla-przedsiebiorcy-957899

 

O co tak naprawdę chodzi ?

Chodzi o to, że od 1 września 2019 r. , żeby wystawić fakturę do paragonu, to paragon w dniu wystawiania musi mieć podany/wprowadzony NIP klienta docelowego. 

I tu jedna uwaga!!!

Sprzedawcy z kasami fiskalnymi bez możliwości wpisania numeru NIP
W sytuacji, gdy podatnik dokonujący sprzedaży nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru identyfikującego na paragonie, nabywca powinien zadeklarować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako podatnik – w takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko powinien od razu wystawić fakturę. Proponowana zmiana przepisów nie będzie zatem skutkowała koniecznością wymiany kas rejestrujących przez podatników, natomiast konieczna może się okazać zmiana procedur stosowanych przez podatników.

 

Ważnym jest również zapis dotyczący tego, że podatnik nie może dowolnie wybierać czy zakup jest na konsumenta czy na firmę.

[…] jeżeli w momencie dokonywania zakupu dany podmiot występuje w charakterze konsumenta i nabywa określony towar, jako konsument, wówczas nie ma możliwości późniejszej zmiany tego charakteru zakupu. Towar lub usługa nabyta na potrzeby osobiste lub prywatne nie może z czasem przekształcić się w zakup służący działalności gospodarczej z punktu widzenia VAT